Cukrzyca staje się coraz bardziej powszechna na całym świecie. Według International Diabetes Federation, w 2017 roku około 425 milionów dorosłych żyło z cukrzycą, a kolejne 352 miliony osób było zagrożonych rozwojem cukrzycy typu 2. Oczekuje się, że do 2045 roku liczba osób zdiagnozowanych wzrośnie do 629 milionów.

Cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, a także zawałów serca, udarów mózgu, niewydolności nerek, neuropatii (uszkodzenia nerwów) i amputacji kończyn dolnych. W rzeczywistości w 2017 roku cukrzyca była przyczyną 4 milionów zgonów na całym świecie. Niemniej jednak zapobieganie tym powikłaniom cukrzycy jest możliwe dzięki odpowiedniemu leczeniu, przyjmowaniu leków i regularnym badaniom lekarskim, jak również poprawieniu diety, aktywności fizycznej i przyjęciu zdrowego stylu życia.

Co to jest cukrzyca?

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, w której hormon insulina jest albo niedostatecznie produkowany, albo nieskuteczny w swojej zdolności do regulowania poziomu cukru we krwi. Niekontrolowana cukrzyca prowadzi do hiperglikemii, czyli wysokiego poziomu cukru we krwi, który uszkadza wiele układów w organizmie, takich jak naczynia krwionośne i układ nerwowy.

W jaki sposób cukrzyca wpływa na oczy?

Cukrzycowa choroba oczu to grupa schorzeń, które są wywoływane lub pogarszane przez cukrzycę; należą do nich: retinopatia cukrzycowa, cukrzycowy obrzęk plamki żółtej, jaskra i zaćma. Cukrzyca czterokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zaćmy, a także może nasilać suchość i zmniejszać czucie rogówki.

W retinopatii cukrzycowej z czasem drobne naczynia krwionośne w obrębie oczu ulegają uszkodzeniu, powodując przecieki, słabe krążenie tlenu, a następnie bliznowacenie wrażliwej tkanki w obrębie siatkówki, co może skutkować dalszym uszkodzeniem komórek i bliznowaceniem.

cukrzyca

Im dłużej chorujesz na cukrzycę i im dłużej poziom cukru we krwi pozostaje niekontrolowany, tym większe są szanse na rozwój cukrzycowej choroby oczu. W przeciwieństwie do wielu innych zagrażających wzrokowi schorzeń, które występują częściej u osób starszych, cukrzycowa choroba oczu jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku u osób młodszych, w wieku produkcyjnym. Niestety, te schorzenia oczu mogą prowadzić do ślepoty, jeśli nie zostaną wcześnie wykryte i leczone. W rzeczywistości, 2,6% przypadków ślepoty na świecie jest spowodowanych cukrzycą.

Retinopatia cukrzycowa

Jak wspomniano powyżej, cukrzyca może prowadzić do skumulowanego uszkodzenia naczyń krwionośnych w siatkówce, wrażliwej na światło tkance znajdującej się w tylnej części oka. Nazywa się to retinopatią cukrzycową.

Siatkówka jest odpowiedzialna za przekształcanie odbieranego światła w sygnały wzrokowe, które są przekazywane do nerwu wzrokowego w mózgu. Wysoki poziom cukru we krwi może powodować przeciekanie lub krwawienie naczyń krwionośnych w siatkówce, powodując krwawienie i zniekształcenie widzenia. W zaawansowanych stadiach nowe naczynia krwionośne mogą zacząć rosnąć na powierzchni siatkówki, powodując blizny i dalsze uszkodzenia komórek siatkówki. Retinopatia cukrzycowa może w końcu doprowadzić do ślepoty.

Oznaki i symptomy retinopatii cukrzycowej

Wczesne stadia retinopatii cukrzycowej często nie dają żadnych objawów, dlatego tak ważne jest częste badanie oczu pod kątem cukrzycy. W miarę postępu choroby możesz zacząć zauważać następujące objawy:

  • Niewyraźne lub zmienne widzenie lub utrata wzroku
  • Pływające plamki (ciemne plamki lub pasma, które wydają się unosić w polu widzenia)
  • Ślepe plamy
  • Utrata widzenia barw.

Retinopatia cukrzycowa nie wiąże się z bólem, który sygnalizowałby jakiekolwiek problemy. Jeśli nie jest kontrolowana, retinopatia może spowodować odwarstwienie siatkówki i obrzęk plamki żółtej, dwa inne poważne schorzenia, które zagrażają widzeniu. Ponownie, często nie ma żadnych oznak ani objawów aż do bardziej zaawansowanych stadiów.

Osoba chora na cukrzycę może zrobić to, co do niej należy, aby kontrolować poziom cukru we krwi. Stosowanie się do zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leków, a także diety i ćwiczeń fizycznych może pomóc w spowolnieniu postępu retinopatii cukrzycowej.

Odwarstwienie siatkówki

Tkanki bliznowate spowodowane pękaniem i tworzeniem się naczyń krwionośnych w zaawansowanej retinopatii mogą prowadzić do odwarstwienia siatkówki, w którym siatkówka odrywa się od leżącej pod nią tkanki. Stan ten jest medycznym stanem nagłym i musi być natychmiast leczony, ponieważ może prowadzić do trwałej utraty wzroku. Objawy odwarstwienia siatkówki obejmują nagłe pojawienie się łez lub błysków w polu widzenia.

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME)

Cukrzycowy obrzęk plamki żółtej występuje, gdy plamka, część siatkówki odpowiedzialna za wyraźne widzenie centralne, wypełnia się płynem (obrzęk). Jest to powikłanie retinopatii cukrzycowej, które występuje u około połowy pacjentów i powoduje utratę wzroku.

Leczenie retinopatii cukrzycowej i cukrzycowego obrzęku plamki żółtej

Chociaż utraty wzroku spowodowanej retinopatią cukrzycową i DME często nie można przywrócić, dzięki wczesnemu wykryciu istnieją pewne metody leczenia zapobiegawczego. Retinopatia cukrzycowa proliferacyjna (kiedy naczynia krwionośne zaczynają rosnąć w nieprawidłowy sposób) może być leczona za pomocą chirurgii laserowej, zastrzyków lub procedury zwanej witrektomią, w której żel szklisty w centrum oka jest usuwany i zastępowany. W ten sposób leczy się krwawienie spowodowane pęknięciem naczyń krwionośnych. DME może być leczony za pomocą terapii iniekcyjnej, chirurgii laserowej lub kortykosteroidów.

Zapobieganie utracie wzroku spowodowanej cukrzycą

Najlepszym sposobem na zapobieganie utracie wzroku z powodu cukrzycowej choroby oczu jest wczesne wykrywanie i leczenie. Ponieważ we wczesnych stadiach choroby mogą nie występować żadne objawy, regularne badania oczu pod kątem cukrzycy są kluczowe dla wczesnej diagnozy. W rzeczywistości, diabetycy są teraz czasami monitorowani przez ubezpieczenie zdrowotne, aby sprawdzić, czy regularnie poddają się badaniom oczu, a stawki składek mogą zależeć od tego, jak regularnie pacjenci poddają się badaniom oczu. Utrzymanie cukrzycy pod kontrolą poprzez ćwiczenia, dietę, leki i regularne badania pomoże zmniejszyć szanse utraty wzroku i ślepoty z powodu cukrzycy.