Miesiąc Świadomości Cukrzycy - dowiedz się więcej na temat zdrowia oczu w cukrzycy

Listopad jest Miesiącem Świadomości Cukrzycy, czasem, w którym warto dowiedzieć się więcej o cukrzycy wszystkich typów - typu 1, typu 2 oraz cukrzycy ciążowej.

Każdy zna słowo "cukrzyca", ale czy potrafisz zdefiniować ten stan? Cukrzyca jest chorobą charakteryzującą się wyższym niż normalnie poziomem glukozy we krwi. Glukoza we krwi napędza Twój organizm, a pochodzi ona z pożywienia, które spożywasz. Kiedy cukier we krwi przepływa przez krwiobieg, potrzebna jest insulina, która pomaga mu przedostać się do komórek ciała, aby mógł zostać wykorzystany do produkcji energii. Jednakże, jeśli masz cukrzycę, Twój organizm może wytwarzać niewystarczającą ilość insuliny lub nie być w stanie prawidłowo jej wykorzystać. W rezultacie cały cukier pozostaje we krwi - nie mogąc zostać przetworzony na energię.

Cukrzyca może być bardzo dobrze kontrolowana poprzez dietę, ćwiczenia i przyjmowanie leków. Bez kontrolowania cukrzycy poprzez utrzymywanie poziomu cukru we krwi w granicach parametrów zalecanych przez lekarza, wysoki poziom cukru we krwi może uszkodzić wiele narządów - w tym Twoje oczy. Zachowując zdrowie poprzez przestrzeganie indywidualnego planu zarządzania cukrzycą i upewniając się, że odwiedzasz swojego okulistę na regularne badania oczu, możesz utorować sobie drogę do dobrego widzenia i zdrowia oczu!

Zdrowie oczu w cukrzycy i cukrzycowa choroba oczu

Stwierdzając fakty - choroby oczu związane z cukrzycą mogą prowadzić do utraty wzroku, ale jeśli masz cukrzycę, możesz zminimalizować ryzyko rozwoju cukrzycowej choroby oczu. Dbanie o swoje zdrowie i regularne wizyty u okulisty mogą pomóc w zapobieganiu rozwojowi tych chorób.

okulista

Cukrzycowa choroba oczu obejmuje kilka schorzeń oczu:

  • Retinopatia cukrzycowa - występuje, gdy małe naczynia krwionośne w siatkówce krwawią i przeciekają
  • Obrzęk plamki żółtej - obrzęk, który występuje wraz z retinopatią; dzieje się tak, gdy naczynia krwionośne siatkówki w plamce (centralny region siatkówki) przeciekają i prowadzą do stanu zapalnego
  • Zaćma - zmętnienie soczewki oka, które może powodować niewyraźne widzenie
  • Jaskra - podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, które uszkadza nerw wzrokowy i może powodować utratę widzenia peryferyjnego

Badania okulistyczne u diabetyków

Dzięki regularnym kontrolom u okulisty możesz zapobiec problemom z oczami lub sprawić, że będą one niewielkie. Jednym z błędów, który popełnia wiele osób z cukrzycą jest założenie, że badanie wzroku w kierunku cukrzycy jest konieczne tylko wtedy, gdy zauważą oni jakiekolwiek objawy. To nie może być dalsze od prawdy! Kompleksowe badanie oczu jest jedynym niezawodnym sposobem na wykrycie kilku chorób oczu, które mogą powodować utratę wzroku, takich jak retinopatia cukrzycowa, jaskra i zaćma. Wczesne wykrycie tych problemów może stanowić różnicę między skutecznym, pomyślnym leczeniem a uszkodzeniem wzroku. Podczas rozszerzonego badania okulistycznego, okulista użyje dużego powiększenia, aby dokładnie obejrzeć wewnętrzne tkanki oka, sprawdzając siatkówkę pod kątem oznak retinopatii cukrzycowej i sprawdzając nerw wzrokowy pod kątem uszkodzeń.

Zgodnie z wytycznymi Amerykańskiego Stowarzyszenia Diabetyków (ADA):

  • Osoby z cukrzycą typu 1 powinny mieć pierwsze badanie oczu pod kątem cukrzycy w ciągu pierwszych pięciu lat
  • Osoby z cukrzycą typu 2 powinny udać się do okulisty na pierwsze badanie okulistyczne natychmiast po postawieniu diagnozy. Cukrzyca typu 2 może pozostać niewykryta przez lata, a w tym czasie może dojść do uszkodzenia wzroku.
  • Kobiety z cukrzycą ciążową powinny poddać się badaniu okulistycznemu w pierwszym trymestrze ciąży.

Po pierwszym badaniu okulistycznym nasz okulista zaleca wszystkim dorosłym chorym na cukrzycę coroczną wizytę w celu przeprowadzenia kompleksowego badania dylatacyjnego oczu.

Czytaj dalej na: http://zakon-fallout.pl