Gdy jesień przesuwa rok do przodu, wszyscy zachwycają się ognistymi odcieniami zmieniających się jesiennych liści na tle żywej, letniej zieleni. Ale jeśli masz ślepotę barw, czy odwiedzasz lub mieszkasz w miejscu z jesiennymi liśćmi, prawdopodobnie cierpisz z powodu poczucia braku. Rozumiemy - i możemy pomóc rozjaśnić Twój widok na świat.

Pomimo nazwy, ślepota barw nie ma nic wspólnego z oślepnięciem. Jest to stan wzroku, bardziej poprawnie nazywany niedoborem widzenia kolorów, w którym zdolność do rozróżniania kolorów jest zagrożona. Podczas gdy osoby niewidome na kolory zazwyczaj nie widzą czarno-białego obrazu otaczającej ich scenerii, widzą kolory inaczej niż większość ludzi.

Skąd mam wiedzieć, czy mam ślepotę barw i kto na nią choruje?

Ślepota barw nie jest rzadka, dotyka miliony ludzi na całym świecie. Według aktualnych statystyk, około jeden na każdych 12 mężczyzn w Stanach Zjednoczonych jest ślepy na kolory i jedna na każde 200 kobiet. (I tak, jest to możliwy powód, dla którego tak wielu mężczyzn prosi o pomoc w dopasowaniu krawata do koszuli).

Zazwyczaj ślepota barw jest dziedziczona - więc obwiniaj genetykę, jeśli nie możesz rozpoznać wszystkich odcieni tęczy. Ponadto, może ona być obecna od urodzenia, ujawnić się w dzieciństwie lub pojawić się nagle w dorosłym życiu. Poza genetyką, ślepota na kolory może być również spowodowana chemicznym lub fizycznym uszkodzeniem części mózgu, które przetwarzają wskazówki dotyczące kolorów, samego oka lub nerwu wzrokowego. W miarę rozwoju zaćmy, może ona również przyćmić i stępić widzenie kolorów.

jesień

Jeśli zauważysz, że kolory nie wyglądają dla Ciebie wyraźnie, specjalistyczne badanie oczu z wykorzystaniem diagnostyki do testowania widzenia kolorów w naszym centrum opieki nad oczami Berryessa może zdiagnozować to zaburzenie. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na wizytę u naszego okulisty.

Co powoduje ślepotę barw?

Musisz zrozumieć podstawy widzenia kolorów, aby zrozumieć utratę tej zdolności. Nasz optometrysta Berryessa wyjaśnia, że Twoje oczy i mózg współpracują, aby zobaczyć wszystkie właściwości światła. Kiedy widzisz odbite światło, widzisz kolor - a konkretny kolor zależy od tego, jak długie są odbite fale światła. Na przykład, czerwona róża jest czerwona tylko dlatego, że odbija długie fale czerwonego światła, pochłaniając wszystkie inne w tym samym czasie.

Abyś mógł zobaczyć całe otaczające Cię światło, Twoja rogówka i soczewka skupiają fale na siatkówce z tyłu oka. Tam czekają na Ciebie miliony fotoreceptorów - zwanych pręcikami i czopkami - które są komórkami wrażliwymi na światło. Pręciki i czopki zawierają cząsteczki fotopigmentu, które absorbują światło, a proces ten wyzwala sygnały elektryczne, które są przekazywane z siatkówki do mózgu.

Pręciki reagują silniej na słabe światło, a czopki silniej na światło jasne. Ponadto czopki zawierają jeden z trzech różnych fotopigmentów, co czyni je wrażliwymi na długość fali światła czerwonego, zielonego i niebieskiego. Oznacza to, że aby zobaczyć wszystkie odcienie światła, wszystkie czopki muszą funkcjonować w pełni i prawidłowo. W przypadku defektu w genach, które produkują fotopigmenty, dochodzi do wrodzonej ślepoty barw.

Czy istnieje tylko jeden rodzaj ślepoty barw?

Nie, istnieją trzy główne rodzaje:

  1. Deuteranopia, najczęściej spotykana, jest formą ślepoty na kolory czerwono-zielone.
  2. Protanopia jest inną formą czerwono-zielonej ślepoty kolorystycznej, która wpływa na zdolność rozróżniania kolorów niebieskiego i zielonego oraz czerwonego i zielonego.
  3. Tritanopia, zwany również niebiesko-żółty ślepota kolorów, powoduje, że ludzie się mylić między niebieskim i zielonym lub fioletowy i żółty

Jak leczy się ślepotę barw?

Chociaż nie ma magicznej kuli, która wyleczyłaby ślepotę barw, obecnie dostępne są specjalistyczne soczewki i zaawansowana optyka, które zwiększają zdolność do precyzyjnego rozróżniania kolorów. Nazywane "okularami dla niewidomych na kolor", te okulary są wykonane przy użyciu niesamowitych technologii. Zasadniczo, soczewki mają wbudowane, dostosowane barwy, które filtrują pewne długości fal światła - dając Ci bardziej dokładne postrzeganie spektrum odcieni kolorów.

Zawsze jesteśmy podekscytowani widząc reakcję pacjentów, którzy po raz pierwszy założyli okulary dla niewidomych na kolor w naszej klinice Berryessa eye care. Nagle, światła drogowe mają sens i kwiaty kwitną w więcej niż jednym odcieniu!

Gotowy, aby zobaczyć nie tylko drzewa, ale żywe czerwony i zielony liści też? Zarezerwuj kolor ślepoty badanie oczu i konsultacje z naszym doświadczonym okulistą w Berryessa Optometry.