Praca przy komputerze a oczy

Komputer to urządzenie, które większości z nas towarzyszy w codziennej pracy. Praca przy komputerze to jednak duże wyzwanie dla naszych oczu. Te osoby, które spędzają dużo czasu przy komputerze niestety mogą z czasem mieć problem z oczami. Pierwsze objawy zaburzeń to zmęczone oczy i uczucie piasku pod powiekami. Takie dolegliwości nasilają się wieczorami i z czasem się pogłębiają.

Objawy problemów ze wzrokiem

O oczy zawsze trzeba dbać a pierwsze objawy, że coś się dzieje nie tak mogą być następujące: piekące oczy, uczucie piasku pod powiekami, nadwrażliwość na światło, łzawienie oczu, zamglone widzenie, krótkowzroczność, bóle głowy.

Problemy z oczami mogą być spowodowane długim patrzeniem w ekran komputera oraz zespołem suchego oka. Problem powstaje w momencie, gdy nasze oko nie jest odpowiednio nawilżane przez łzy. Mogą one nie być wytwarzane przez oko i tym samy rogówka nie jest właściwie odżywiana. Najczęściej problemy ze wzrokiem pojawiają się u osób, które przy komputerze spędzają przynajmniej dwie godzinny każdego dnia.

Okulary zerówki

Przyczyną problemów może być także to że zaniedbujemy higienę wzroku. Nieprawidłowe będzie także ustawienie monitora powyżej linii wzroku. Gdy patrzymy w monitor często mało mrugamy i to także powoduje problemy. Jeśli chce się poznać dokładną przyczynę problemów z oczami, to oczywiście trzeba sięgać po pomoc specjalistów. Lepiej, byśmy sami nie stawiali diagnozy. Zespół suchego oka najczęściej leczy się przez zastosowanie kropli, które maja odpowiadać za nawilżanie oczu. Zawsze warto też dać oczom nieco więcej odpoczynku.

Prawidłowa praca przed komputerem

Jeśli chce się dbać o wzrok to trzeba zorganizować sobie dobrze pracę przy komputerze. Warto mieć dość duży ekran tak, by nie trzeba było się za bardzo do niego przybliżać. Monitor nie powinien się również znajdować na oknie, ponieważ wtedy odblaski będą nam przeszkadzały.

Jak przynieść ulgę oczom?

jak przynieść ulgę oczomNa pewno warto regularnie mrugać a dodatkowo co jakiś czas powinno się oderwać wzrok od monitora i skierować oczy w dal. Poza tym można zamykać oczy na minutkę i następnie wracać do pracy. Warto także co jakiś czas przeprowadzić jakieś rozluźniające ćwiczenie dla mięśni karku. Przy komputerze warto pić dużo wody, by nawilżać swój organizm.