oczy a praca przy komputerze

Liczba osób, które każdego dnia spędzają wiele godzin przy komputerze jest ogromna. U osób tych częstym problemem zdrowotnym są kłopoty z oczami. Osoby te często uskarżają się na łzawienie, swędzenie lub pieczenie oczu, często także uskarżają się na jakość widzenia.

Czy za problemy z oczami naprawdę odpowiada praca przy komputerze? Zgodnie ze statystykami na sto osób pracujących z komputerem, dziewięćdziesiąt pięć uskarża się na problemy ze wzrokiem. Okuliści analizują te dane pod kątem oddziaływania na problemy z oczami monitora, ale także pod kątem właściwego użytkowania komputera i pod kątem właściwego organizowania miejsca pracy. Aby ustrzec się przed problemami z oczami trzeba przestrzegać pewnych reguł dotyczących samej pracy przy komputerze, jak również właściwego miejsca pracy.

Okulary zerówki

Jak komputer wpływa na wzrok

W czasie pracy komputer wydziela dużą ilość ciepła. Pracujący komputer podnosi więc temperaturę powietrza w pomieszczeniu, w którym pracujemy, ale także obniża jego wilgotność. Jeśli do tego dojdzie pobyt w klimatyzowanym pomieszczeniu zaczynamy odczuwać zespół suchego oka. Stąd pojawia się pieczenie, zaczerwienienie i świąd oczu, a w końcu dolegliwości bólowe. Zwiększając wilgotność w pomieszczeniu, sięgając po sztuczne łzy (krople do kupienia w aptece) zmniejszymy przykre objawy zespołu suchego oka.

Dla naszego wzroku bardzo niekorzystne jest także pole elektrostatyczne, które emituje pracujący komputer. W wyniku tego pola na twarzy osadzają się drobinki kurzu, niewidoczne gołym okiem cząsteczki chemiczne, pyłki roślin. W efekcie może dojść do stanu zapalnego. Przed intensywnym działaniem pola elektrostatycznego możemy się ochronić włączając komputer kwadrans przed rozpoczęciem przy nim pracy.

Jak prawidłowo ustawić komputer

wpływ komputera na oczyKomputer najkorzystniej jest ustawić tak, aby móc patrzeć w kierunku okna lub drzwi. Niekorzystne jest ustawianie komputera w taki sposób, że za monitorem mamy tylko ścianę. Błędem jest ustawianie komputera w narożniku pokoju. Im większe pole widzenia poza monitorem, tym lepiej.