praca przy komputerze a oczy

Ekran monitora komputerowego będzie emitował światło, którego odbicia i refleksy będą gromadzić się na soczewkach naszych okularów. Dlatego oko musi wykonywać dodatkowe prace i wysiłki, by przez te odblaski się przebić. Teoretycznie my tego nie czujemy, ale niestety nasze oko będzie się męczyło i szybciej zacznie się psuć.

Często patrzenie w ekran komputera czy telewizora będzie wywoływało zmęczenie oczu i wiele przykrych objawów z tym związanych. Oczywiście monitory LCD ze specjalną powłoką antyrefleksyjną dają już pewne zabezpieczenie to jednak nie będą w 100% chronić oczu. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że patrzenie w monitor to także silne skupianie wzroku na jednym punkcie a to również będzie prowadziło do napięcia mięśni czego oczy nie lubią.

Okulary zerówki

Można powiedzieć, że powłoka antyrefleksyjna w jakieś mierze jest w stanie wyeliminować odblaski, ale jednak nie będzie w stanie nas chronić przed pogarszaniem się wzroku i ostrości widzenia. Powoduje jednak, że to oko nie będzie się psuło tak szybko. Stałe i długotrwałe wpatrywanie się w jedną odległość może sprawić, że nawet co rok będzie trzeba zmieniać moc soczewek. Przed tym nie uda się uciec, ponieważ niekiedy przy monitorze musimy pracować wiele godzin.

Przy długotrwałej pracy przy monitorze będą się pojawiać takie objawy jak zmęczenie, ból głowy czy wysuszone oczy oraz niemożliwość skupienia wzroku. Wszystkie te dolegliwości będą w sposób znaczący wpływały na możliwość skutecznego wykonywania zadań w czasie pracy. Część symptomów może się także wiązać z wiekiem, ale nie wszystkich będzie to dotyczyć.

syndrom widzenia komputerowegoMówi się także o CVS - Syndromie widzenia Komputerowego, który nie wiadomo jak może wpływać na nasze zdrowie. Prowadzone badania pokazują jednak, że nawet 80% osób pracujących przy komputerze może cierpieć na CVS. Problemy z oczami mogą się stać początkiem innych problemów ze zdrowiem, dlatego rzeczywiście warto o swoje oczy odpowiednio zadbać i kontrolować w należy sposób ich stan. Bolące oczy będą sprawiać, że zmienimy pozycję i w ten prosty sposób zaczniemy mieć między innymi problemy z bolącym karkiem czy kręgosłupem.