Jeśli spędzamy wiele godzin przy komputerach to będzie trzeba wiedzieć jak można dbać o własne oczy, by unikać problemów. Praca przy komputerze wydaje się lekka i przyjemna, ale długie godziny spędzane przed monitorem będą miały także wpływ na nasz narząd wzroku. Osoby, które z racji wykonywanego zawodu korzystają z komputera i nie mają innego wyjścia mają najczęściej problem z bólami głowy. Suchością oczu czy zmniejszoną ostrością widzenia. Istnieją jednak takie sposoby, które sprawią, że nasz wzrok będzie miał stosowną ochronę.

Jak chronić oczy podczas pracy przy komputerze?

Jeśli musimy spędzać dużo czasu przed monitorem komputera to kluczową sprawą dla nas muszą być odpowiednie warunki pracy. ustawiamy wiec ekran komputera mniej więcej 45-75 cm od twarzy. Powinien on znajdować się tak, że będziemy patrzeć lekko w dół, a więc jego górna krawędź będzie się znajdować na wysokości wzroku. Takie ustawienie sprawia, że nasza szyja będzie w naturalnej pozycji a oczy będą się mniej męczyć. Trzeba będzie także zmniejszyć nieco jasność a zwiększyć kontrast ekranu. Chodzi o to, by nie było wytężania wzroku, gdy patrzymy na monitor. Należy oczywiście regularnie usuwać z monitora, ponieważ jego cząsteczki mogą podrażniać nasze oczy. Dbamy o to, by otoczenie komputera było dobrze oświetlone. Chodzi o organizacje światła, które sprawi, że monitor nie będzie się wyróżniał na tle tych różnych źródeł. Dla naszych oczu taką najlepszą opcją będzie zawsze zastosowanie rozwiązań, w ramach których mamy brak takiej sytuacji, że światło słoneczne będzie odbijane. Dobrze będzie również w momencie, gdy ograniczona będzie ilość światła naturalnego. Można również postarać się o lekkie zaciemnienie pokoju i zastosowanie opuszczonych rolet. Pamiętajmy, że nasze oczy potrzebują nawilżenia a to będzie możliwe, gdy będziemy często mrugać, dlatego zamykamy co jakiś czas powieki. To sposób na to, by ochronić oczy przed podrażnieniami.

Osoba, która nosi okulary powinna konsultować się z lekarzem jakie szkła wybrać do komputera. Trzeba mieć oczywiście dobry ekran, który będzie gwarantował nam wysoką rozdzielczość. Monitory nieco starszej generacji mogą męczyć nasz wzrok dużo bardziej niż te najnowsze, ponieważ wymagają stałe dostosowania oczu do tego co będziemy widzieć. Warto korzystać z oprogramowania w komputerze, które zmieniając będzie ustawienie kolorów w zależności od pory dnia. Wieczorem i w nocy barwy mogą być przygaszone, to chroni przed zmęczeniem oczu. Co jakiś czas oczywiście trzeba robić przerwę w patrzenie na monitor i wtedy staramy się patrzeć kilka metrów do przodu. Można popatrzeć na zieleń za oknem. Jeśli oczy będą nas piekły dobrze będzie również zastosować krople nawilżające.

Dieta na zdrowe oczy

Dobre nawyki są bardzo ważne, ale trzeba pamiętać, że drogą do sukcesu będzie również zdrowa dieta, która będzie bogata w składniki mineralne, witaminy a takżę inne składniki odżywcze. Dla wzroku szczególne znaczenie mają witaminy takie jak A, C oraz E. To wszystko ma zagwarantować nam ochronę wzroku. Między innymi witamina A, która określona jest jako beta karoten to gwarancja niszczenia wolnych rodników i dzięki temu można ograniczyć pojawiające się problemy ze wzrokiem. Cenna będzie również witamina C znajdująca się w cytrusach, papryce czy czarnej porzeczce. Witamina ta wzmocni naczynia krwionośne i ograniczony będzie również problem z wylewami i krwotokami w obrębie naszych oczu. Jeśli tylko będziemy umieli o siebie dbać to mamy gwarancję, że uda się ograniczyć problemy ze wzrokiem w momencie, gdy musimy pracować długo przy komputerze.