Jak zapobiegać zapaleniu spojówek i chronić swoje oczy?
Kiedy masz wirusa, zwłaszcza takiego, który powoduje uciążliwy kaszel, katar i inne objawy przeziębienia lub grypy, typowe jest, że Twoje oczy również stają się obrzmiałe i czerwone. Być może cierpisz na wirusowe zapalenie spojówek, znane również jako różowe oko.
W jaki sposób wirusy dostają się do Twoich oczu?
To raczej proste. Kiedy jesteś chory, możesz łatwo przenieść wirusy do oczu, kichając, kaszląc w ręce lub wydmuchując nos, a następnie dotykając okolic oka.
Związek koronawirusa z różowym okiem
Według Amerykańskiej Akademii Okulistyki (AAO), lekarze odkryli, że COVID-19 może powodować zapalenie spojówek. Jeśli stoisz w odległości sześciu stóp od osoby zakażonej, a ona kaszle lub kicha, wirus może dostać się do Twojego oka. Alternatywnie, jeśli ktoś kichnie i cząsteczki wirusa wylądują na wózku na zakupy, który bierzesz i pchasz po sklepie, a następnie dotykasz oczu bez uprzedniego umycia rąk - dajesz wirusowi bezpośredni dostęp.
Jednakże, pomimo pozornej łatwości, z jaką koronawirus może zainfekować oczy, AAO informuje, że tylko około 1 - 3% wszystkich pacjentów z wirusem zapada na różowe oko.
Zapobieganie różowemu oku
Jak zawsze, zapobieganie jest najskuteczniejszym lekarstwem! Okuliści zalecają stosowanie się do poniższych wskazówek, które pomogą zapobiec wirusowemu zapaleniu spojówek:
- Myj ręce prawidłowo
CDC zaleca, aby myć ręce zgodnie z następującymi zasadami: zmocz ręce, zakręć kran, nanieś mydło, spień i szoruj przez 20 sekund, zakręć kran i spłucz. Osusz ręce powietrzem, użyj jednorazowego ręcznika papierowego i natychmiast go wyrzuć lub użyj czystego (nie wspólnego) ręcznika.
- Trzymaj palce z dala od twarzy
Nie pocieraj ani nie wycieraj oczu! Nawet jeśli nie odczuwasz żadnych objawów koronawirusa, ważne jest, aby nie dotykać żadnej części twarzy. Aby wytrzeć łzy lub usunąć makijaż, użyj czystej chusteczki.
- Nie dziel się swoimi osobistymi rzeczami
Choć możesz czuć się wspaniałomyślna, pozwalając innym korzystać ze swoich rzeczy osobistych, teraz nadszedł czas, aby zachować je dla siebie. CDC zaleca na przykład, aby nie dzielić się kroplami do oczu, kosmetykami do makijażu, pędzlami do makijażu, pojemnikami na soczewki kontaktowe, poszewkami na poduszki czy ręcznikami. Różowe oko jest bardzo zaraźliwe.
- Rozważ noszenie okularów zamiast kontaktów
Chociaż obecnie nie ma dowodów na to, że noszenie kontaktów zwiększa ryzyko zarażenia nowym koronawirusem, istnieją pewne dowody na to, że można zarazić się wirusem Covid-19, dotykając skażonej powierzchni, a następnie dotykając oczu. Ogólnie rzecz biorąc, osoby noszące soczewki kontaktowe dotykają oczu częściej niż osoby noszące okulary, więc mądrym rozwiązaniem może być tymczasowa zamiana soczewek kontaktowych na okulary. Jest to jednak tylko przyjacielskie zalecenie, a nie sztywna reguła. Jeśli wolisz pozostać przy kontaktach, dokładne mycie rąk może pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa Tobie i Twoim oczom.
Leczenie zapalenia spojówek
Niezależnie od tego, czy różowe oko zostało wywołane przez koronawirusa czy innego wirusa, nie ma żadnego leczenia wirusowego zapalenia spojówek. Zazwyczaj ustępuje ono samoistnie w ciągu jednego do dwóch tygodni.
Aby złagodzić bolesne objawy, lekarze okuliści zalecają:
- Przyjmowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, takich jak acetaminofen, ibuprofen lub jakikolwiek lek przeciwzapalny
- Przyłożenie ciepłego kompresu do oka na kilka minut; należy zwrócić uwagę, aby za każdym razem używać czystej ściereczki do każdego oka
- Użyj sztucznych łez (nawilżających kropli do oczu), aby złagodzić podrażnienie oka; nie dotykaj końcówki buteleczki do oka
Czy jesteś chory i masz objawy różowego oka?
Nie czas teraz na stawianie diagnozy "zrób to sam". Zaczerwienienie oczu, nawet jeśli masz wirusa, nie musi oznaczać, że masz zapalenie spojówek. Wiele innych chorób może wywoływać takie same objawy. Skontaktuj się z okulistą w pobliżu, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną bólu oczu. Nie odwiedzaj swojego gabinetu okulistycznego bez wcześniejszego zadzwonienia po poradę, ponieważ w przypadku pacjentów, którzy mogą mieć COVID-19, należy podjąć dodatkowe środki ostrożności.
Krzysztof Struzik
okulista;
jego motto:
"Znajdź w końcu swoje różowe okulary i patrz przez nie każdego dnia... Bo tak łatwiej..."