Powszechne mity o oczach

Przez wieki krążyło wiele starych bajek o oczach i widzeniu. Wiesz, na przykład ta, że jeśli ktoś uderzy cię w plecy, gdy masz skrzyżowane oczy, to już tak zostanie. W przeciwieństwie do tego przykładu, niektóre z tych mitów mają korzenie w prawdzie, jednak odfiltrowanie tych prawd nie jest łatwym zadaniem.

Oto kilka najczęstszych mitów i prawd dotyczących oczu i widzenia.

 1. Mit: Jedzenie dużej ilości marchwi pomoże ci widzieć w ciemności.

  Prawda: Marchew ma dużo witaminy A, witaminy, która jest niezbędna dla dobrego wzroku, ale jedzenie dużej ilości marchwi nie da ci wzroku 20/20 lub pomoże ci widzieć w ciemności. Prawdopodobnie podstawą tej przesady jest to, że ślepota nocna i utrata wzroku występująca w krajach słabo rozwiniętych może być oznaką niedożywienia z powodu niedoboru witaminy A. Jednak potrzebujesz tylko stosunkowo niewielką ilość witaminy A dla wizji, i jest łatwo uzyskać w normalnej zrównoważonej diecie z wielu źródeł, nie tylko z marchwi.Wyższe niż normalne dawki witaminy A mogą być przydatne w leczeniu niektórych chorób oczu i jako część kombinacji witamin stosowanych do spowolnienia postępu wczesnego stadium zwyrodnienia plamki żółtej. Jednak w żadnym z tych przypadków nie należy przyjmować suplementów witaminy A bez instrukcji od lekarza okulisty.

 2. Mit: Noszenie okularów pogarsza wzrok.

  Prawda
  : Ludzie myślą, że to prawda, ponieważ często, gdy zaczynamy nosić okulary, nasz wzrok nadal się pogarsza i musimy wracać po wyższą receptę. Pogląd, że noszenie okularów powoduje pogorszenie wzroku jest po prostu nieprawdziwy. Widzenie do dali lub krótkowzroczność zazwyczaj pogarsza się z czasem, zwłaszcza w dzieciństwie i okresie dojrzewania, i zależy od tego, czy dziecko nosi okulary. Ponadto, większość ludzi zaczyna doświadczać pogorszenia wzroku w wieku 40 i 50 lat, z lub bez użycia urządzeń korygujących wzrok.
 3. Mit: Siedzenie zbyt blisko telewizora jest złe dla Twoich oczu.

  Prawda
  : Choć może to powodować uczucie zmęczenia oczu, nie ma dowodów na to, że siedzenie zbyt blisko telewizora zaszkodzi oczom lub wzrokowi. Dzieci w rzeczywistości mają zwiększoną zdolność do skupiania się na bliskich obiektach, więc często siedzenie blisko ekranu jest dla nich naturalne i stosunkowo wygodne.
 4. Mit: Czytanie w przyciemnionym świetle może uszkodzić Twoje oczy.

  Prawda
  : Ten również nie ma dobrych dowodów. Podczas gdy tak, twoje oczy pracują ciężej i mogą czuć się zmęczone podczas czytania w przyciemnionym świetle, nie ma dowodów na stałe lub długoterminowe uszkodzenie oczu.
 5. Mit: Z wiekiem nie można nic zrobić, aby zapobiec utracie wzroku.

  Prawda
  : Podczas gdy większość starszych dorosłych w końcu rozwinie pewien stopień prezbiopii, czyli utraty widzenia z bliska, a w końcu zaćmy, żadna oznaka utraty wzroku nie powinna być ignorowana. Problemy z widzeniem, takie jak te, mogą być leczone, co pozwoli Ci znów widzieć wyraźnie. Ponadto istnieje wiele poważnych chorób oczu, takich jak jaskra i zwyrodnienie plamki żółtej, które mogą zagrozić Twojej wizji i oczom trwałą i poważną utratą wzroku, jeśli nie zostaną wcześnie zdiagnozowane i leczone. Jeśli masz 40 lat lub więcej, powinieneś mieć swoje oczy sprawdzone z kompleksowym badaniem oczu co roku. W wielu przypadkach wczesne leczenie może uratować Twój wzrok.
 6. Mit: Mrużenie oczu powoduje utratę wzroku.

  Prawda
  : Mrużenie jest naturalną reakcją Twoich oczu na wpuszczanie mniejszej ilości światła do źrenicy w celu wyostrzenia ostrości widzenia. Zamiast osłabiać wzrok, mrużenie jest zazwyczaj oznaką, że ktoś nie widzi wyraźnie, co często sugeruje, że jego wzrok jest osłabiony i że potrzebuje okularów, aby widzieć lepiej.

Masz jakieś inne mity o oczach, które Cię interesują? Wystarczy zapytać podczas następnej wizyty w naszym biurze. Chętnie pomożemy oddzielić fakty od fikcji.