Zaćma - częsta przyczyna ślepoty
Zaćma, jedna z najczęstszych przyczyn ślepoty, rozwija się, gdy soczewka oka, znajdująca się za tęczówką i źrenicą, staje się nieprzezroczysta lub zmętniała. Zaćma może powodować utratę wzroku, ponieważ uniemożliwia przechodzenie światła do oka i ogniskowanie go na siatkówce.
Zaćma najczęściej powstaje w wyniku naturalnego procesu starzenia się, ale inne czynniki ryzyka to narażenie na promieniowanie UV, choroby medyczne lub rodzinne występowanie tego schorzenia, urazy oka i palenie tytoniu.
Zaćma powstaje, gdy z czasem w soczewce odkłada się pigment lub białko, co w połączeniu z zaburzeniem prawidłowej struktury włókien soczewki może prowadzić do zmniejszenia przepuszczalności światła, a w konsekwencji do problemów ze wzrokiem. Choroba może wpływać na zdolność widzenia kolorów, prowadzenia samochodu, czytania i rozpoznawania twarzy. Chociaż zaćma nie jest bolesna, następujące objawy mogą wskazywać na jej rozwój:
- Niewyraźne widzenie lub zniekształcone widzenie albo wrażenie, że na oku znajduje się błona. Można również zauważyć, że kolory wydają się matowe.
- Wrażliwość na światło. Światło słoneczne lub światło lampy wydaje się zbyt silne, a odblaski podczas jazdy samochodem mogą się pogarszać, zwłaszcza w nocy.
- Pogorszenie widzenia, które nie ulega poprawie po wypisaniu nowej recepty na okulary lub założeniu nowej pary okularów.
Operacji zaćmy można uniknąć we wczesnym stadium, ponieważ krótkotrwała poprawa widzenia może być możliwa dzięki zastosowaniu nowych okularów, silnego powiększenia, odpowiedniego oświetlenia lub innych pomocy wzrokowych. Gdy zaćma rozwinie się do stadium, w którym zaburza widzenie i codzienne funkcjonowanie, najlepszym rozwiązaniem jest jej leczenie chirurgiczne. Operacja zaćmy jest prostym, stosunkowo bezbolesnym zabiegiem, który zwykle z dużym powodzeniem przywraca wzrok. Operacja, która jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji w Ameryce, polega na usunięciu zmętniałej soczewki i w większości przypadków zastąpieniu jej soczewką plastikową zwaną soczewką wewnątrzgałkową (IOL). Dziewięciu na dziesięciu pacjentów po operacji zaćmy odzyskuje niemal doskonały wzrok.
Chociaż nie ma żadnych dowodów na to, że można zapobiec zaćmie, istnieje szereg działań, które możesz podjąć, aby zmniejszyć swoje ryzyko.
- Upewnij się, że stosujesz odpowiednią ochronę przed promieniami UV, taką jak okulary przeciwsłoneczne i kapelusz.
- Badania wykazują, że spożywanie diety bogatej w przeciwutleniacze może zapobiegać powstawaniu zaćmy. Wiadomo, że witamina E, witamina C, luteina, zeaksantyna oraz kwasy tłuszczowe omega-3 mają istotne znaczenie dla zdrowia oczu.
- Co roku przeprowadzaj kompleksowe badanie wzroku, w tym badanie dylatometryczne.
Zwracaj uwagę na swoje oczy i swój wzrok oraz traktuj swój wzrok jako priorytet. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w swoim widzeniu, niezwłocznie umów się na wizytę u okulisty.
Katarzyna Niciak
optyk-optometrystka;
jej motto:
"Optymista to pesymista chodzący całe życie w różowych okularach, pesymistą staje się gdy ukradną mu okulary."