Co się dzieje podczas zaćmienia?

1979: rok walkmana, albumu "Off the Wall" Michaela Jacksona, a w Wielkiej Brytanii wybrano pierwszą kobietę na premiera. Co ważniejsze, rok 1979 był również ostatnim całkowitym zaćmieniem Słońca widocznym w sąsiadujących Stanach Zjednoczonych. Nie jest to więc może okazja, która zdarza się raz w życiu (wciąż od czasu do czasu wyciągam walkmana), ale i tak jest to ekscytujące i niezapomniane wydarzenie!

Planety ustawiają się w jednej linii (a właściwie Ziemia, Księżyc i Słońce)

21 sierpnia 2017 r. Księżyc przejdzie między Ziemią a Słońcem i zakryje je w całości. Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o zaćmieniu, nie rozumiałem, dlaczego jest to takie wielkie wydarzenie; czyż zaćmienia nie zdarzają się co kilka lat? Krótko mówiąc, nie. Ziemia, księżyc i gwiazdy muszą znajdować się w ściśle określonej odległości od siebie, aby księżyc mógł całkowicie zakryć słońce; księżyc jest znacznie mniejszy od słońca, które widzimy. Jest to jednak powolny niebiański taniec. Przez cały poniedziałek będziemy mogli obserwować, jak Księżyc powoli zbliża się do Słońca, częściowo je zakrywa na 2-3 godziny, a następnie całkowicie zakrywa na 2 minuty i 41 sekund, po czym przesuwa się po niebie. W tym czasie wiele osób skieruje wzrok ku górze, aby zobaczyć nieuchwytną koronę słoneczną (atmosferę Słońca). Nikt przy zdrowych zmysłach nie wpatruje się bezpośrednio w Słońce, ale w świetle nadchodzącego zaćmienia podajemy kilka wskazówek na wypadek, gdyby podniecenie odebrało Ci zdrowy rozsądek!

Jak oglądać zaćmienie Słońca?

  1. Nie wolno, NIE wolno, jeszcze raz NIE wolno patrzeć bezpośrednio na Słońce bez odpowiedniej ochrony oczu (więcej na ten temat później). Wiele osób będzie miało ochotę popatrzeć na gwiazdę podczas częściowego zaćmienia, ale jeśli nie masz ochoty na ślepy punkt w kształcie półksiężyca, powstrzymałbym się od tego. Retinopatia słoneczna to duże słowo, które oznacza, że bezpośrednie promienie słoneczne uszkadzają światłoczułe komórki w tylnej części oka. Prowadzi to do powstawania plamek ślepych, ponieważ mózg nie jest w stanie odbierać informacji z uszkodzonych części oka.
  2. Należy, należy i jeszcze raz należy nosić specjalistyczną ochronę oczu przed zaćmieniem słońca. Nie, Twoje okulary Costy się nie liczą. Nawet najciemniejsze okulary przeciwsłoneczne nie poradzą sobie w walce z bezpośrednią mocą Słońca. Do oglądania zaćmienia częściowego należy używać wyłącznie okularów przeciwzaćmieniowych spełniających wymagania międzynarodowej normy ISO 12312-2. Okulary należy zdejmować tylko wtedy, gdy Księżyc zakryje Słońce w całości, co nie zdarza się wszędzie w USA (kliknij tutaj, aby zobaczyć mapę trajektorii zaćmienia). W przeciwnym razie należy nosić okulary przeciwzaćmieniowe.

2017: rok Spotify, Drake'a, Donalda Trumpa i pierwszego od ponad 30 lat całkowitego zaćmienia Słońca. Ciesz się nim! Ciesz się bezpiecznie - nigdy nie patrz bezpośrednio na Słońce i pamiętaj, aby kupić okulary do zaćmienia u lokalnego optometrysty.