Zrozumienie karty oczu

Wykresy oczu w różnych odmianach stały się standardem w badaniach wzroku i badaniach okulistycznych. Jednym z najbardziej znanych wykresów związanych z widzeniem jest wykres Snellena, zaprojektowany przez holenderskiego okulistę Hermanna Snellena w 1862 roku w celu pomiaru ostrości widzenia - jak dobrze można widzieć na różne odległości.

Chociaż istnieją odmiany wykresu Snellena używane dzisiaj, tradycyjny wykres Snellena ma jedenaście linii liter blokowych. W pierwszej linii znajduje się jedna bardzo duża litera, która jest jedną z kilku liter, na przykład E, H lub N. W kolejnych rzędach znajduje się coraz więcej liter, które stają się coraz mniejsze w miarę czytania od góry do dołu wykresu. Litery użyte na wykresie to C, D, E, F, L, N, O, P, T i Z.

Podczas badania wzroku jedno oko jest zakryte, a pacjent jest proszony o przeczytanie na głos liter z każdego rzędu, zaczynając od góry tabeli. Najmniejszy rząd, który można przeczytać poprawnie, wskazuje ostrość widzenia w badanym oku.

Tablicę umieszcza się w odległości 20 stóp w Stanach Zjednoczonych lub 6 metrów w pozostałych częściach świata. Termin "widzenie 20/20" jest używany do wskazania jasności i ostrości widzenia mierzonej z odległości 20 stóp. Jeśli ma Pan/Pani wzrok 20/20, widzi Pan/Pani wyraźnie z odległości 20 stóp obiekty, które normalnie można zobaczyć z tej odległości. Jeśli masz wzrok 20/40, oznacza to, że musisz być tak blisko jak 20 stóp, aby zobaczyć to, co osoba o normalnym wzroku może zobaczyć z odległości 40 stóp. Największa litera na karcie oczu często reprezentuje ostrość widzenia 20/200, co wiąże się z określeniem "prawnie niewidomy".

Zostaniesz poproszony o przeczytanie liter jednym okiem na raz. Niektórzy ludzie widzą dobrze na odległość, ale nie są w stanie skupić wzroku na bliższych przedmiotach, inni natomiast widzą przedmioty znajdujące się blisko, ale nie widzą ich daleko. Po zapoznaniu się z tabelą, okulista jest w stanie stwierdzić, czy masz problemy z widzeniem na odległość i może określić, jakie soczewki korekcyjne mogą być użyte do jego poprawy. Problemy z widzeniem z bliska lub inne problemy z widzeniem i zdrowiem oczu mogą nie zostać wykryte za pomocą samego wykresu Snellena, dlatego zawsze zaleca się przeprowadzenie kompleksowego badania wzroku.

Następnym razem, gdy wskoczysz na krzesło w gabinecie optometrycznym, będziesz w stanie zrozumieć, dlaczego musisz czytać litery na wykresie przed tobą i co wyniki oznaczają dla twojego wzroku.