Powikłania oczne cukrzycy

To prawda. U chorych na cukrzycę ryzyko ślepoty jest wyższe niż u osób bez tej choroby. Fakt ten w połączeniu z lepszym rokowaniem, jakie daje wczesna interwencja, sprawia, że łatwo zrozumieć, dlaczego optometryści i lekarze twierdzą, że rutynowa kontrola wzroku jest absolutnie niezbędna. Poniżej omówimy, na co zwraca uwagę okulista podczas badania oczu pod kątem cukrzycy.

Ponieważ liczba zachorowań na cukrzycę wzrasta, ważne jest, aby szerzyć wiedzę na temat ryzyka i właściwej opieki profilaktycznej dla pacjentów z cukrzycą. Listopad jest miesiącem świadomości na temat cukrzycy, więc czytaj dalej!

Chorzy na cukrzycę są bardziej narażeni na wiele problemów z oczami.

Retinopatia cukrzycowa:

Retinopatia cukrzycowa to termin określający zaburzenia związane z cukrzycą, które powodują postępujące uszkodzenie siatkówki. Im dłużej pacjent choruje na cukrzycę, tym bardziej prawdopodobne jest, że rozwiną się u niego te zaburzenia, które mogą być bardzo poważnymi, zagrażającymi widzeniu powikłaniami.

Istnieją dwa rodzaje retinopatii: nieproliferacyjna i proliferacyjna.

Retinopatia nieproliferacyjna, która jest najczęstszą postacią, występuje wtedy, gdy naczynia włosowate w tylnej części oka ulegają osłabieniu i mogą zacząć przeciekać krew i płyny. Retinopatię nieproliferacyjną, która często nie daje żadnych objawów, można scharakteryzować jako łagodną, umiarkowaną lub ciężką, w zależności od tego, jak wiele naczyń krwionośnych jest dotkniętych chorobą i ulega zablokowaniu. Ten rodzaj retinopatii zwykle nie wymaga leczenia i nie powoduje utraty wzroku, chyba że wyciekający płyn znajdzie się w plamce żółtej, w której skupia się oko - jest to stan zwany obrzękiem plamki żółtej. W takim przypadku widzenie może być zamazane, a nawet może dojść do utraty wzroku, dlatego tak ważne jest leczenie zapobiegawcze.

Retinopatia proliferacyjna jest znacznie poważniejsza. Dochodzi wówczas do tak znacznego uszkodzenia naczyń krwionośnych, że zaczynają się one zamykać. W odpowiedzi na to uszkodzenie w siatkówce zaczynają rosnąć nowe naczynia krwionośne. Nowe i słabe naczynia mogą przeciekać krew, upośledzając widzenie, lub tworzyć tkankę bliznowatą, która może zniekształcić siatkówkę lub spowodować jej odwarstwienie.

Retinopatia proliferacyjna wymaga pilnego skierowania na leczenie do okulisty. Rozwój retinopatii proliferacyjnej trwa zazwyczaj latami, ale niektóre przypadki retinopatii proliferacyjnej mogą wystąpić w ciągu kilku tygodni lub miesięcy, jeśli poziom cukru we krwi nie jest dobrze kontrolowany. Ciąża może również przyspieszyć rozwój retinopatii proliferacyjnej u znanych chorych na cukrzycę. Jeśli jednak choroba zostanie wcześnie wykryta, leczenie może być skuteczne.

Podobnie jak w przypadku nadciśnienia tętniczego, aż do zaawansowanego stadium cukrzycy często nie występują żadne objawy ostrzegawcze. Najlepiej jest co roku poddawać się badaniom u optometrysty. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek zmiany w widzeniu, takie jak plamki w polu widzenia, błyski światła, niewyraźne lub podwójne widzenie (rzadko ból), należy niezwłocznie umówić się na wizytę u okulisty. Istnieją metody leczenia retinopatii i wiele z nich skutecznie naprawia uszkodzenia, a czasem nawet przywraca widzenie.

Zaćma:

Zaćma to zmętnienie soczewki oka, które blokuje dostęp światła do oka i upośledza widzenie. Chociaż zaćma jest dość powszechnym i uleczalnym schorzeniem, u osób z cukrzycą występuje o 60% częściej i często pojawia się w młodszym wieku. Osoby cierpiące na tę chorobę mogą również doświadczać wahań w widzeniu, które wynikają z tego, że poziom cukru wpływa na soczewkę oka. Zaćma u diabetyków często postępuje szybciej. W poważnych przypadkach zaćmy przeprowadza się zabieg chirurgiczny w celu usunięcia naturalnej soczewki oka, co może czasami powodować komplikacje u pacjentów z cukrzycą, u których mogą już występować objawy innych schorzeń, takich jak retinopatia cukrzycowa.

Jaskra:

Jaskra jest poważnym schorzeniem, w którym dochodzi do wzrostu ciśnienia w oku, co powoduje uszkodzenie siatkówki i nerwu wzrokowego, a w przypadku braku leczenia - ślepotę. U chorych na cukrzycę ryzyko zachorowania na jaskrę wzrasta o 40%, a ryzyko to zwiększa się wraz z wiekiem i czasem trwania cukrzycy. Istnieją metody leczenia jaskry, w tym leki i zabiegi chirurgiczne, ale wczesne wykrycie i leczenie są niezbędne, aby zapobiec trwałej utracie wzroku. Jaskra jest często nazywana "cichym złodziejem wzroku", ponieważ utrata wzroku często nie następuje, dopóki nie zostaną wyrządzone znaczne szkody. Dlatego też niezbędne są coroczne badania okulistyczne.

Zmiany w rogówce:

U diabetyków może wystąpić zmniejszona wrażliwość rogówki. Oznacza to, że osoby noszące soczewki kontaktowe powinny zachować większą ostrożność, ponieważ wykazują one większą tolerancję na podrażnienia oczu i mogą być bardziej narażone na infekcje.

Zaburzenia mięśni oka:

W bardziej zaawansowanych przypadkach cukrzycy może wystąpić ograniczenie ruchów mięśni oka z powodu porażenia nerwów.

Dla diabetyków kluczem do wczesnego wykrywania i leczenia - a tym samym do zachowania wzroku - jest regularne monitorowanie stanu zdrowia oczu. Co roku należy badać oczy u optometrysty, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian w widzeniu, takich jak plamki, zamglenia, niewyraźne widzenie lub ból, należy niezwłocznie umówić się na wizytę u okulisty.