Co to jest kontrola krótkowzroczności?

Krótkowzroczność to wydłużenie gałki ocznej, które prowadzi do krótkowzroczności i konieczności stosowania korekcji wzroku w postaci okularów lub soczewek kontaktowych. Kontrola krótkowzroczności zapobiega rozwojowi krótkowzroczności poprzez spowolnienie procesu wydłużania się gałki ocznej u dzieci i nastolatków. Pozwala to nie tylko utrzymać niskie recepty u dzieci, dzięki czemu ich wzrok jest chroniony na przyszłość, ale także zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób oczu w późniejszym okresie życia, takich jak:

  • Zaćma
  • Odwarstwienie siatkówki
  • zwyrodnienie plamki żółtej
  • Jaskra

Na przestrzeni lat w Stanach Zjednoczonych stale wzrastała liczba osób z krótkowzrocznością, która obecnie dotyka około 30% dzieci i nastolatków. Jest to jeden z najczęstszych problemów ze wzrokiem, z jakimi spotykamy się na co dzień. Oto różne poziomy krótkowzroczności:

  • -0,25 do -3,00 D - łagodna
  • od -3,00 do -6,00 D - umiarkowana
  • >-6,00 D - wysoka

Stopień krótkowzroczności jest różny u poszczególnych dzieci i zależy od tego, kiedy rozpoczynamy program kontroli krótkowzroczności, ale naszym celem jest utrzymanie krótkowzroczności w zakresie łagodnym lub niższym, jeśli to możliwe. Kontrola krótkowzroczności jest bardzo ważna u dzieci, ponieważ w okresie rozwojowym oczy zmieniają się najbardziej. Może to prowadzić do wysokich recept i zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju chorób zagrażających wzrokowi w przyszłości.

Jak kontrolować krótkowzroczność?

Ważne jest, aby regularnie przeprowadzać kompleksowe badania okulistyczne dziecka, aby ocenić postęp krótkowzroczności i ustalić, czy wymaga ono leczenia. Niektóre z metod kontroli krótkowzroczności, które możemy zalecić, to:

Ortokeratologia ("Ortho-K") lub Rogówkowa Terapia Refrakcyjna

Są to specjalistyczne soczewki kontaktowe zakładane na noc, które zmieniają kształt rogówki podczas snu dziecka. Spowalnia to tempo rozwoju krótkowzroczności, a także zapewnia dziecku wyraźne widzenie w ciągu dnia bez konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Jest to leczenie ciągłe, które wymaga stosowania specjalistycznych soczewek na noc.

Krople atropinowe

Te rozcieńczone krople również spowalniają rozwój krótkowzroczności i są szczególnie skuteczne w przypadku dzieci z wysokimi receptami, gdy są stosowane w połączeniu z preparatem Ortho-K.

Wieloogniskowe soczewki kontaktowe lub okulary

Te specjalistyczne soczewki kontaktowe są podobne do soczewek Ortho-K, ponieważ mogą spowolnić krótkowzroczność, ale są one stosowane w ciągu dnia. Wieloogniskowe szkła okularowe również mogą pomóc w zapobieganiu zwiększania się krótkowzroczności, zwłaszcza gdy są używane do czytania lub korzystania z komputera.

Nasi okuliści opracują indywidualny program kontroli krótkowzroczności dla Twojego dziecka, który będzie wykorzystywał jedną lub więcej z powyższych metod leczenia, aby zabezpieczyć jego wzrok na przyszłość. Umów się na wizytę już dziś, aby dowiedzieć się, jak jeden z naszych okulistów może pomóc Ci chronić oczy Twoich dzieci!