Polegamy na naszej wizji, aby współdziałać ze światem każdego dnia i może to być denerwujące, gdy następuje zmiana w tym, jak widzimy. Doświadczenie nagłego zamazanego widzenia w jednym oku nie jest niczym nadzwyczajnym, ale istnieje wiele potencjalnych przyczyn - niektóre są znacznie poważniejsze niż inne.

Jeśli masz nagłe niewyraźne widzenie w jednym oku, po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć potencjalne przyczyny. W oparciu o czynniki ryzyka i inne objawy, można następnie zdecydować, co z tym zrobić i określić, czy trzeba szukać pomocy medycznej w nagłych wypadkach.

Będziemy patrzeć na scenariuszach awaryjnych pierwszy. Chociaż są to znacznie mniej powszechne przyczyny nagłego niewyraźnego widzenia, są to największe powody do niepokoju.

Jeśli twojemu niewyraźnemu widzeniu towarzyszą te czynniki, nie wahaj się natychmiast szukać pomocy medycznej!

Nagłe przypadki

Niektóre przyczyny niewyraźnego widzenia to problemy z oczami, którymi należy się pilnie zająć. Należą do nich:

 • Guz mózgu
 • Optic neuritis (zapalenie nerwu wzrokowego)
 • Oderwana siatkówka
 • Otwór w plamce (otwór w centralnej części siatkówki)
 • Jaskra z zamknięciem kąta (zablokowany system drenażu w oku, co prowadzi do zwiększonego ciśnienia, bólu, zaczerwienienia itp.)
 • Mokre zwyrodnienie plamki (gdy nieprawidłowe naczynia krwionośne rosną, powodując wyciek krwi i innych płynów do centralnego obszaru siatkówki, zwanego plamką).

Tym stanom towarzyszą prawdopodobnie różnego rodzaju nudności, ból, dyskomfort i inne problemy związane ze wzrokiem, takie jak podwójne widzenie, floaters (czarne plamki), aureola itp.

Jeśli niewyraźnemu widzeniu towarzyszą opadające mięśnie twarzy, utrata kontroli nad jedną stroną ciała, trudności z mówieniem i/lub silny ból głowy, może to być również oznaka udaru lub wczesne objawy poważnej choroby. W każdym z tych przypadków, kluczowe jest, aby szukać natychmiastowej pomocy medycznej w celu diagnozy i leczenia.

Ogólną zasadą jest, że jeśli nagłemu zamazanemu widzeniu w jednym oku towarzyszy ból, nudności, inne anomalie wzrokowe, zaburzenia równowagi lub trudności w poruszaniu się, należy natychmiast zadzwonić pod numer 911 i zwrócić się o pomoc do pogotowia.

Przyczyny inne niż nagłe

Nieprzypadkowe przyczyny nagłego niewyraźnego widzenia są nadal niepokojące. Nawet jeśli nie wymagają natychmiastowego działania lub leczenia w nagłych wypadkach, warto jak najszybciej zająć się dyskomfortem i osłabieniem.

Możliwych przyczyn, które nie zagrażają życiu lub nie są wyjątkowo osłabiające, jest wiele, ale niektóre z najczęstszych obejmują:

 • Zaćma (zwykle wolniejszy początek)
 • Migrena
 • Otarcie rogówki
 • Infekcja oka
 • Zapalenie spojówek
 • Retinopatia cukrzycowa
 • Komplikacje z lekami (zazwyczaj dotyczą obu oczu)
 • Odwarstwienie siatkówki
 • Suche zwyrodnienie plamki żółtej (znacznie częstsze niż mokre zwyrodnienie plamki żółtej, w przypadku którego gromadzenie się zaskórników prowadzi do zamazania widzenia)
 • Nadmierna suchość oczu

Oprócz tych potencjalnych problemów, najczęstsze przyczyny niewyraźnego widzenia są znane jako "błędy refrakcji". Te błędy refrakcji składają się z różnych warunków, które wpływają na to, jak oko zgina światło, i obejmują astygmatyzm, krótkowzroczność, dalekowzroczność, pogorszenie wzroku związane z wiekiem i anizometropia (nierówna refrakcja), między innymi.

W przypadku tych niegroźnych schorzeń, pierwszym krokiem jest umówienie się na wizytę u optometrysty w celu postawienia diagnozy i określenia opcji leczenia.

Leczenie

Możliwości leczenia nagłego zamazanego widzenia w jednym oku, jak również zamazanego widzenia w obu oczach, powoli pogarszającego się wzroku i innych problemów z wyraźnym widzeniem jest tak wiele, jak potencjalnych przyczyn.

Dlatego tak ważna jest wizyta u optometrysty w celu postawienia diagnozy. Po zidentyfikowaniu źródła problemu, pojawiają się możliwości leczenia. Dla niektórych osób rozwiązanie może być tak proste, jak okulary na receptę lub nowe soczewki kontaktowe. W innych sytuacjach, leczenie może obejmować leki, antybiotyki lub krople do oczu.

Inne poważniejsze warunki mogą prowadzić do operacji oczu, takich jak LASIK i innych metod korygowania błędów refrakcyjnych poprzez zmianę kształtu lub naprawę rogówki. Operacja zaćmy jest dość powszechna i polega na wymianie zmętniałych soczewek na sztuczne.

W przypadkach, gdy niewyraźne widzenie jest spowodowane stanem niezwiązanym bezpośrednio z okiem (np. cukrzycą, bardzo wysokim poziomem cukru we krwi lub migrenami), nadal ważna jest wizyta u optometrysty w celu wykluczenia potencjalnych przyczyn. Będzie on również w stanie pokierować Państwa w stronę innych możliwości leczenia, które należą do innych dziedzin medycyny.

Wybór stylu życia również może być czynnikiem przyczyniającym się do problemów z widzeniem, a konsultacja z ekspertami medycznymi pomoże Ci zidentyfikować czynniki żywieniowe, środowiskowe i osobiste, które przyczyniają się do pojawienia się niewyraźnego widzenia.

Szybkość jest ważna

Jak już wspomnieliśmy, istnieje wiele powodów, dla których Twoje widzenie może być niewyraźne. Nawet jeśli dotyczy to tylko jednego oka, potencjalne przyczyny są szerokie.

Jednak jeśli zmiany w widzeniu są wyjątkowo nagłe lub szybko się pogarszają, jest to powód do szczególnego niepokoju. Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, wady refrakcji, a nawet problemy z widzeniem spowodowane przez chorobę, są często stopniowe. Jeśli niewyraźne widzenie pojawia się nagle, warto jak najszybciej zwrócić się do specjalisty.

Natychmiastowa pomoc nie tylko pomoże Ci przybliżyć się do ulgi (i możliwości ponownego wyraźnego widzenia), ale także może być drogą do zidentyfikowania podstawowych problemów, które mogą zagrażać nie tylko Twojemu widzeniu.
Jeśli Ty lub osoba bliska doświadcza nagłego niewyraźnego widzenia w jednym oku, skontaktuj się z TrueEye natychmiast, aby umówić się na wizytę! Nasz fachowy personel wprowadzi Cię jak najszybciej i przystąpi do niezbędnych badań okulistycznych, diagnostyki i leczenia, aby pomóc Ci odzyskać wzrok.