Okulary do komputera – czy są potrzebne?

Tak naprawdę na to pytanie nie mamy prostej odpowiedzi. Uważa się powszechnie, że okularów do komputera warto będzie używać. Czy w rzeczywistości tak jest?

Trzeba zaznaczyć na sam początek, że to nie monitory same w sobie są powodem psucia się naszego wzroku. Zdecydowanie częściej sytuacja wygląda tak, że to ich nieprawidłowe użytkowanie przez nas doprowadza do sytuacji, w której powstają przykre dolegliwości związane z oczami, głową czy szyją. Główny dla naszych oczu problem związany będzie z tym, że mamy ciągły wysiłek i długie patrzenie z bliska.

Jeśli monitor będzie się znajdował bardzo blisko, to niestety mięśnie, które odpowiedzialne są za akomodację będę w ogromnym napięciu. Im bliżej dany przedmiot będzie się znajdował i im dłużej będziemy na niego patrzeć, tym wysiłek dla naszego oka będzie jeszcze większy i uciążliwy. Najczęściej jest on duży i dlatego właśnie z powodu przemęczenia oczu polecane są okulary do komputera.

Okulary zerówki

Z tego wynika, że polecanie okularów bez mocy w ogóle nie ma sensu. Tak naprawdę po co miałoby się je stosować? Natomiast sens będzie miało prowadzenie regularnych kontroli, gdy chodzi o stan wzroku i w miarę możliwości wprowadzenie okularów, które będą korygować nawet najmniejsze pojawiające się wady wzroku.

oczy przy komputerzeWysiłek naszych oczu przy komputerze jest znaczący, dlatego szczególnie osoby po 40 roku życia powinny okulary zakładać, ponieważ dzięki temu będą w stanie zmniejszyć wysiłek swoich mięśni, które odpowiedzialne są za ostre widzenie. Nawet jeśli nie potrzeba jeszcze stosowania okularów do czytania, to i tak do komputera będzie już warto je zakładać.

Nie poleca się natomiast okularów bez mocy i to nawet jeśli będą miały doskonały antyrefleks. Lepiej więc będzie przeprowadzić bardzo dokładne badania wzroku, w ramach których uda się odkryć nawet najmniejsze wady i będzie można szybko podjąć działania zmierzające do ich korygowania. Dotyczyć to będzie także tych osób, które już okulary czy soczewki kontaktowe wykorzystują.