Jeśli u Twojego dziecka właśnie zdiagnozowano krótkowzroczność, być może zastanawiasz się nad możliwościami jej korekcji. Oczywiście codzienne noszenie okularów lub soczewek kontaktowych może pomóc w leczeniu krótkowzroczności, ale wiele osób nie wie o istnieniu ortokeratologii, alternatywnego, skutecznego i wygodnego rozwiązania w zakresie korekcji wzroku.

Ortokeratologia (Ortho-K) nie tylko może korygować krótkowzroczność na co dzień, ale może również pomóc kontrolować postęp krótkowzroczności u dzieci. W poradni True Eye Experts nasi lekarze są ekspertami w dziedzinie leczenia metodą Ortho-K i pragną pomóc Państwu dowiedzieć się więcej na temat tego przełomowego osiągnięcia w dziedzinie optometrii, aby mogli Państwo ustalić, czy metoda Ortho-K jest odpowiednia dla Państwa dziecka.

Co to jest Ortho-K?

Do krótkowzroczności dochodzi, gdy rogówka, czyli przednia, przejrzysta część oka, jest zniekształcona. Kiedy światło dociera do zniekształconej rogówki, nie jest w stanie prawidłowo się skupić, co powoduje problemy z widzeniem na odległość.

W metodzie Ortho-K wykorzystuje się specjalnie zaprojektowane soczewki kontaktowe, które tymczasowo zmieniają kształt rogówki i korygują krótkowzroczność. Czasami można usłyszeć, że soczewki te są określane mianem soczewek CRT (ang. corneal refractive therapy) - nosi się je podczas snu dziecka.

Soczewki CRT działają jak foremka, która delikatnie zmienia kształt rogówki, dzięki czemu pacjent widzi wyraźnie przez cały dzień, co eliminuje konieczność noszenia codziennych kontaktów lub okularów.

Kto może korzystać z Ortho-K?

Ortho-K może zdziałać cuda zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, jednak najlepsze wyniki uzyskano u dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

Niezależnie od wieku, Ortho-K jest przeznaczony do korekcji lekkiej lub łagodnej krótkowzroczności i nie jest zalecany w przypadku krótkowzroczności poważnej, wynoszącej -4 dioptrie lub mniej. Dobrymi kandydatami do zabiegu Ortho-K są również osoby o dobrym ogólnym stanie zdrowia oczu. Rozmowa z doświadczonym optometrystą w gabinecie True Eye Experts jest najlepszym sposobem na ustalenie, czy Ortho-K jest właściwym wyborem w przypadku konkretnych potrzeb dziecka w zakresie korekcji wzroku.

Dlaczego moje dziecko powinno stosować Ortho-K?

Ortho-K może zapobiegać postępowi krótkowzroczności

Czy krótkowzroczność u Twojego dziecka staje się coraz poważniejsza? Może tak być, ponieważ krótkowzroczność może się stopniowo pogarszać, zwłaszcza u dzieci. Jest to coraz większy problem na całym świecie, który stał się bodźcem do podjęcia badań nad metodami leczenia, które pozwoliłyby ograniczyć postęp krótkowzroczności.

Po przeprowadzeniu dwuletniego badania naukowcy stwierdzili, że Ortho-K może mieć zarówno działanie korygujące, jak i zapobiegawcze/kontrolne w krótkowzroczności u dzieci. Oznacza to, że kontrolowanie krótkowzroczności może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka poważnych schorzeń oczu w późniejszym okresie życia, takich jak

  • Zaćma: Naukowcy odkryli, że oczy o dużej krótkowzroczności mają tendencję do wcześniejszego rozwoju zaćmy niż oczy normalne.
  • Jaskra: Wydział Okulistyki Uniwersytetu w Sydney badał krótkowzroczność i jaskrę i stwierdził, że osoby z krótkowzrocznością są dwa do trzech razy bardziej narażone na rozwój jaskry w porównaniu z osobami bez krótkowzroczności.
  • Odwarstwienie siatkówki: Odkryto, że osoby z krótkowzrocznością są czterokrotnie bardziej narażone na odwarstwienie siatkówki w porównaniu z osobami bez krótkowzroczności.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące problemów z refrakcją u Twojego dziecka i ich wpływu na wzrok w późniejszym życiu, nasi profesjonalni okuliści zawsze chętnie służą pomocą.

Masz już dość wymiany okularów

W Centrum Okulistycznym True Eye Experts wiemy, że życie jest nieuporządkowane i że wypadki się zdarzają. Soczewki ulegają porysowaniu, zauszniki i noski wymagają regulacji, a okulary ulegają zniszczeniu lub nawet zgubieniu. Nie dotyczy to jednak dzieci korzystających z systemu Ortho-K.

Dzięki noszeniu soczewek CRT przez całą noc dzieci nie będą musiały nosić innych okularów korekcyjnych w ciągu dnia, a Ty nie będziesz musiał martwić się o ich częste konserwacje czy wymianę.

Ortho-K daje dzieciom wolność

Jeśli samemu nosi się okulary lub szkła kontaktowe, łatwo jest zrozumieć, że dzieci mogą czuć się ograniczone przez stosowanie okularów korekcyjnych. Niektórzy z naszych młodych pacjentów po prostu nie chcą nosić okularów. Uważają, że noszenie okularów zmieni sposób, w jaki postrzegają ich koledzy z klasy, albo że będą im przeszkadzać podczas uprawiania sportu lub innych zajęć. W niektórych przypadkach mieliśmy nawet do czynienia z rodzicami, którzy twierdzili, że ich dziecko wolałoby mieć niewyraźne widzenie niż nosić okulary.

W takim przypadku zalecamy stosowanie okularów Ortho-K. Dzieci muszą stosować Ortho-K tylko w nocy, co oznacza, że nie muszą nosić okularów przez cały dzień i nie muszą cierpieć z powodu nieostrego widzenia.

Ortho-K mogą być lepsze niż miękkie soczewki kontaktowe

Wielu rodziców rozważa zakup miękkich soczewek kontaktowych dla dziecka, aby nie musiało ono nosić okularów. Chociaż miękkie soczewki kontaktowe mogą być rozwiązaniem dla niektórych osób, Ortho-K jest również realną opcją korekcji wzroku. Ponieważ miękkie soczewki kontaktowe są używane przez cały dzień, problemy z ich wysychaniem lub stabilnością mogą mieć wpływ na widzenie dziecka. W przypadku Ortho-K jest inaczej, ponieważ soczewki CRT są noszone tylko w nocy.

Ponadto, jeżeli dziecko doświadcza problemów z soczewkami kontaktowymi w ciągu dnia, np. w szkole, rodzicom może być trudno pomóc dziecku w noszeniu soczewek. Soczewki Ortho-K są jednak stosowane wyłącznie w nocy, dzięki czemu dziecko nigdy nie jest daleko od rodzica i jego płynów do pielęgnacji soczewek.

Ortho-K to bezpieczna alternatywa

Ortho-K jest bezbolesną, zatwierdzoną przez FDA metodą korekcji wad wzroku. Wielu naszych pacjentów dość łatwo przyzwyczaja się do noszenia soczewek kontaktowych, a także szybko przystosowuje się do zakładania i zdejmowania soczewek kineskopowych. Możesz być pewny, że soczewki Ortho-K i CRT są bezpieczne i skuteczne, zwłaszcza w rękach naszych doświadczonych okulistów. W firmie True Eye Experts dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić Ci rozwiązanie korekcji wzroku, które będzie odpowiadać potrzebom Twoich oczu i pomoże Ci osiągnąć cele związane z widzeniem. Jeśli uważasz, że Ortho-K może być rozwiązaniem w leczeniu krótkowzroczności u Twojego dziecka, umów się na wizytę pod numerem telefonu (813) 632-2020.