Okulary cieszą się obecnie coraz większą popularnością, nawet w obliczu powszechnej dostępności soczewek kontaktowych i chirurgii laserowej do korekcji wzroku. Duży wybór atrakcyjnych oprawek i designerskich stylów na wystawach okularów w dużej mierze odpowiada za współczesny popyt na okulary. Wysokiej jakości materiały, z których wykonane są oprawki, przeszły długą drogę i wiele znanych marek projektantów można znaleźć w różnych nowych tworzywach sztucznych i metalach najwyższej jakości. Materiał oprawek, który jest najlepszy dla użytkownika, zależy od jego osobistych potrzeb. Jeśli potrzebujesz okularów ochronnych lub zabezpieczających, idealnym wyborem będzie wyjątkowo wytrzymały plastik, taki jak zyl. W przypadku alergii skórnych doskonałym wyborem są hipoalergiczne metale, takie jak stal nierdzewna lub tytan. Osoby prowadzące aktywny tryb życia dobrze poradzą sobie ze stopami metali, które są bardzo elastyczne i odporne na złamania. Okulary dziecięce często mają zawiasy sprężynowe, które zwiększają sprężystość i zmniejszają ryzyko pęknięć na placu zabaw lub boisku sportowym.

Style okularów

Okulary stały się czymś więcej niż tylko sposobem na zapewnienie ostrości widzenia. Dzięki tak wielu stylistycznym oprawkom okulary są również modnym dodatkiem, który można zmieniać, aby dopasować i wzbogacić swoją garderobę. Wybierając okulary, należy kierować się wyglądem fizycznym, stylem życia i gustem modowym. Niezwykle szykowne oprawki można kupić z emblematami projektantów, wielokolorowymi wstawkami lub mieniącymi się wstawkami z kryształów i kamieni szlachetnych. Inną atrakcyjną propozycją są okulary z materiałów kompozytowych. Aby uzyskać minimalistyczny i stonowany wygląd, wybierz okulary bezramkowe, których konstrukcja polega na przymocowaniu metalowych lub plastikowych zauszników bezpośrednio do soczewek.

Wszystko o soczewkach

Kiedy już wybrałeś swoje ulubione oprawki, czas zastanowić się nad rodzajem soczewek, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom wzrokowym. W ostatnich latach technologia produkcji soczewek okularowych znacznie się rozwinęła, oferując wiele wysokiej jakości opcji i korzyści. Warto zapoznać się z dostępnymi rodzajami soczewek:

 • Soczewki asferyczne charakteryzują się smuklejszym i bardziej eleganckim profilem niż inne soczewki. Wyeliminowany został bulwiasty wygląd "błędnego oka" występujący w niektórych receptach.
 • Soczewki wysokoindeksowe składają się z progresywnych materiałów, z których powstają niezwykle cienkie i lekkie soczewki plastikowe.
 • Soczewki z technologią Wavefront zapewniają wyjątkową wyrazistość widzenia. Soczewki te są wykonywane na zamówienie na podstawie precyzyjnych pomiarów drogi światła przechodzącego przez Twoje oczy.
 • Soczewki poliwęglanowe lub Trivex są idealne do okularów dziecięcych i okularów ochronnych. Są one supercienkie, bardzo lekkie i do 10 razy bardziej odporne na uderzenia niż standardowe plastikowe soczewki okularowe.
 • Soczewki fotochromowe reagują na promieniowanie słoneczne UV i szybko przyciemniają się w jasnym otoczeniu. W zwykłym oświetleniu wewnętrznym szybko powracają do stanu przejrzystego, bez zabarwienia. Soczewki fotochromowe blokują 100% promieni UV.
 • Soczewki polaryzacyjne redukują odblaski od płaskich, błyszczących powierzchni (np. wody lub śniegu). Pomagają one również zmniejszyć zmęczenie oczu.
 • Powłoki antyrefleksyjne mogą drastycznie poprawić wygląd i komfort noszenia okularów, ograniczając ilość światła, które odbija się od soczewek. Te popularne dodatki zmniejszają odblaski i pomagają złagodzić zmęczenie oczu.
 • Powłoki soczewekPowłoki soczewek, takie jak powłoki chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym, powierzchnie odporne na zarysowania i powłoki lustrzane, to niektóre z opcjonalnych funkcji, które wybiera wiele osób.

Okulary dla prezbiopii

Po 40 roku życia często dochodzi do normalnej utraty zdolności do skupiania wzroku na bliskich obiektach. Ta typowa utrata wzroku, zwana prezbiopią, sprawia, że czytanie i inne zadania wykonywane z bliska stają się trudniejsze. Twój naturalny wzrok lub soczewki jednoogniskowe mogą już nie zapewniać Ci ostrego widzenia i możesz potrzebować specjalistycznych soczewek do korekcji prezbiopii. Dostępne są następujące opcje:

 • Bifokale: Soczewki te mają dwie moce, jedną do widzenia z bliska i jedną do widzenia z daleka, oddzielone widoczną linią.
 • Trifokale: Posiadają trzy moce do widzenia na różne odległości (bliskie, pośrednie i dalekie), a dwie widoczne linie oddzielają poszczególne części soczewek.
 • Soczewki progresywne: Soczewki te umożliwiają widzenie w wielu różnych odległościach, nie tylko w dwóch lub trzech. Bez linii podziału, soczewki progresywne zapewniają płynne przejście od widzenia jednej odległości do drugiej.
 • Soczewki zmiennoogniskowe: Są to innowacyjne soczewki wieloogniskowe, które zapewniają szersze pole widzenia niż konwencjonalne soczewki dwu-, progresywne i trójogniskowe. Można je regulować, aby zapewnić moc potrzebną do różnych zadań.
 • Okulary do czytania: Jeśli nie masz problemów z dalekowzrocznością, to te proste okulary z soczewkami jednoogniskowymi mogą być wystarczające do rozwiązania problemów z krótkowzrocznością wynikających z prezbiopii.