Zwyrodnienie plamki żółtej
Znów nadeszła ta pora roku. Każdego roku w lutym społeczność optometrystów łączy siły, aby zwiększyć świadomość na temat zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD). AMD jest główną przyczyną utraty wzroku u osób w wieku 50 lat i starszych; wczesne wykrycie choroby ma kluczowe znaczenie dla jej wyniku. Dlatego tak ważne jest podnoszenie świadomości na temat tej choroby i czynników ryzyka jej wystąpienia.
Zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą, która uszkadza plamkę żółtą, czyli niewielki obszar w centrum siatkówki, odpowiedzialny za ostre i wyraźne widzenie centralne. Choroba ta występuje w dwóch postaciach: mokrej AMD i suchej AMD. Najczęstsza postać, sucha AMD, która występuje u około 80% pacjentów z AMD, polega na stopniowym ścieńczaniu plamki żółtej i powstawaniu małych skupisk białka zwanych druzami. Susz powstaje w komórkach plamki żółtej, które nie są w stanie pozbyć się odpadów metabolicznych zwanych lipofuscyną. Lipofuscyna gromadzi się w postaci druz, co powoduje stopniowe pogorszenie widzenia.
Suche AMD może przekształcić się w mokre AMD, gdy przez przerwy w warstwie błony cienkiej plamki żółtej wyrastają nieprawidłowe nowe naczynia krwionośne. Kruche naczynia krwionośne przeciekają płyn do plamki, powodując gwałtowne pogorszenie widzenia centralnego. Postać mokra jest mniej powszechna, ale może powodować szybszą i bardziej drastyczną utratę wzroku. Jeśli u danej osoby wystąpi postać sucha AMD, która przekształci się w postać mokrą AMD, należy ją jak najszybciej leczyć, ponieważ w ciągu kilku dni może dojść do trwałych blizn. Na szczęście istnieje skuteczna metoda leczenia mokrego AMD, jeśli zostanie wykryta przed powstaniem blizny.
Obie postacie AMD powodują utratę widzenia centralnego, podczas gdy widzenie obwodowe pozostaje nienaruszone. Objawy mogą objawiać się trudnościami w skupieniu wzroku na przedmiotach znajdujących się przed użytkownikiem albo zamazanym lub przytępionym obszarem w centralnym polu widzenia, co prowadzi do problemów z czytaniem, wykonywaniem prac wymagających dużej precyzji, prowadzeniem samochodu, a nawet rozpoznawaniem twarzy. Z czasem wielkość zamazanego obszaru może się powiększać i w końcu przekształcić się w czarne plamy w centralnym polu widzenia. Często pacjenci nawet nie zauważają objawów, dopóki nie dojdzie do znacznego uszkodzenia. Dlatego właśnie regularne badania okulistyczne są niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli pacjent znajduje się w grupie ryzyka.
Chociaż samo AMD nie spowoduje całkowitej ślepoty, to w przypadku braku leczenia może spowodować trwałą, całkowitą utratę widzenia centralnego. Utrata wzroku może prowadzić do stanu zwanego słabym widzeniem, który może mieć bardzo poważny wpływ na codzienne życie i wymagać dużej pomocy zarówno ze strony urządzeń wspomagających widzenie, jak i innych osób.
Czy jesteś w grupie ryzyka?
Ponieważ jest to choroba związana z wiekiem, wiek jest istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia AMD, zwłaszcza po przekroczeniu 60. roku życia. Wiek nie jest jednak jedynym czynnikiem ryzyka. Chociaż niektórych czynników ryzyka AMD nie można kontrolować, istnieją czynniki stylu życia, które można zmienić, aby zapobiec AMD.
Do czynników ryzyka, poza wiekiem, należą:
- Wywiad rodzinny: Jeśli w Twojej rodzinie występowały przypadki AMD, jesteś bardziej narażony na ryzyko. Badania zidentyfikowały co najmniej 20 genów, które są związane z AMD, co wskazuje na istnienie czynnika genetycznego.
- Rasa: Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na AMD jest pochodzenie kaukaskie, a w rzeczywistości u osób rasy kaukaskiej o jasnych tęczówkach ryzyko wzrasta od 50. roku życia.
- Palenie tytoniu: Palenie tytoniu dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na AMD.
- Nadwaga/otyłość: Badania wykazują, że nadwaga jest czynnikiem ryzyka zachorowania na AMD.
- Choroby serca, wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu zwiększają ryzyko zachorowania.
- Dieta: Niezdrowa dieta bogata w tłuszcze nasycone jest istotnym czynnikiem ryzyka.
- Wczesna ekspozycja na promieniowanie UV i niebezpieczne niebieskie światło (zwłaszcza w młodym pokoleniu, które jest bardziej narażone na działanie urządzeń cyfrowych) może spowodować wczesny początek AMD.
Oto kilka kroków dotyczących stylu życia, które możesz podjąć, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na AMD:
- Rzuć palenie
- Stosuj zdrową dietę bogatą w kwasy tłuszczowe omega 3 (pochodzące z tłustych ryb lub nasion lnu), zieleninę liściastą oraz kolorowe owoce i warzywa.
- Poznaj historię swojej rodziny.
- Ćwicz regularnie.
- Chroń oczy stosując ochronę przed promieniowaniem UV i powłokami blokującymi światło niebieskie w okularach.
- Regularnie badaj wzrok.
Oprócz kompleksowego badania wzroku, lekarz może przeprowadzić testy na obecność pewnych czynników ryzyka. Na przykład, obecnie dostępna jest technologia umożliwiająca badanie poziomu luteiny za pomocą takich urządzeń, jak QuantifEye i Macuscope (niski poziom luteiny może wskazywać na zwiększone ryzyko). Ponadto obecnie dostępne są również badania genetyczne, które można wykonać za pomocą prostego wymazu z policzka w celu określenia ryzyka rozwoju AMD u danej osoby.
Leczenie
Nie jest znane lekarstwo na AMD, jednak dostępne są metody leczenia, które mogą spowolnić postęp choroby. W przypadku suchego AMD badania (AREDS i AREDS2) wykazały, że pewna kombinacja suplementów diety przyjmowanych codziennie w dużych dawkach może spowolnić rozwój choroby. W skład takiego zestawu wchodzą witaminy C i E, luteina, zeaksantyna, cynk i miedź. W przypadku mokrej postaci AMD celem jest ograniczenie wzrostu nieprawidłowych naczyń krwionośnych i ich przeciekania, co można osiągnąć za pomocą pewnych leków zwanych anty-VEGF, które wstrzykuje się do oka, lub za pomocą operacji laserowej.
Nieleczone zwyrodnienie plamki żółtej może mieć niszczący wpływ na niezależność i jakość życia. Osoby w wieku 50 lat i starsze powinny porozmawiać z okulistą o czynnikach ryzyka i o tym, co można zrobić, aby zapobiec AMD.
Krzysztof Struzik
okulista;
jego motto:
"Znajdź w końcu swoje różowe okulary i patrz przez nie każdego dnia... Bo tak łatwiej..."