okulary do pracy przy komputerze

Przed przykrymi skutkami długotrwałej pracy naszego wzroku nie ochroni nawet najwyższej klasy monitor LCD. Promieniowanie emitowane przez monitor jest niewidoczne dla naszych oczu, ale może doprowadzić do jego uszkodzenia. Możemy się przed tym zabezpieczyć korzystając w czasie pracy ze specjalnie dobranych okularów.

Jak pracują nasze oczy, kiedy nie korzystamy z okularów, jak dobierać okulary do pracy – to podstawowe pytania, na które postaramy się odpowiedzieć. Rodzaj i ustawienie monitora, odpowiednia pozycja przy biurku, rodzaj i sposób oświetlenia stanowiska pracy – to czynniki, które wpływają na komfort widzenia w czasie pracy przy komputerze.

Okulary zerówki

Jeżeli źle ustawimy i oświetlimy biurko, jeżeli będziemy pracować przy monitorze kiepskiej klasy, to po kilku godzinach pracy nasze oczy będą przemęczone. Objawem przemęczenia oczu są: pogorszona ostrość widzenia (widzimy, jak przez mgłę) widzenie podwójne zaburzenia w postrzeganiu kolorów syndrom suchego oka progresywna zmiana refrakcji

Dbajmy o nawilżanie oczu

jak dobrać okulary do komputeraNasze oczy w naturalny sposób są nawilżane dzięki łzom. Długotrwała praca przy komputerze powoduje zaburzenia w wysyłaniu sygnałów dla mózgu, dzięki którym produkowane są łzy. Tym sygnałem jest mruganie. W czasie pracy przed komputerem mrugamy bardzo rzadko, mózg otrzymuje więc minimalną ilość sygnałów, które wyzwalają produkcję łez. Efektem jest wysuszenie gałki ocznej.

W przypadku wysuszenia gałki ocznej dochodzi do powstania zespołu suchego oka. Zespołowi suchego oka możemy zapobiec stosując dostępne w aptece bez recepty krople, które zastępują łzy. Zespołowi suchego oka sprzyja także przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, w których panuje bardzo mała wilgotność powietrza. Zwiększając wilgotność powietrza zapobiegniemy zespołowi suchego oka.

Jak dobrać okulary?

Do pracy przy komputerze należy stosować okulary ze szkłami pokrytymi warstwą antyrefleksyjną oraz powłoką antyelektrostatyczną. Wybór dobrych okularów do pracy przy komputerze możliwy jest tylko u optyka.