Luty jest Miesiącem Świadomości o AMD i Słabym Widzeniu w Stanach Zjednoczonych, a w Kanadzie - Tygodniem Białej Laski.

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) jest główną przyczyną utraty wzroku u osób dorosłych w wieku 50 lat i starszych. Wiedza na temat tej choroby, czynników ryzyka i profilaktyki ma kluczowe znaczenie, nawet dla młodszych pokoleń, ponieważ dbanie o oczy w młodym wieku pomoże zmniejszyć ryzyko w późniejszym życiu.

Zrozumienie AMD

AMD jest chorobą, która uszkadza plamkę żółtą, czyli centralną część siatkówki odpowiedzialną za ostrość widzenia w centralnym polu widzenia. Rozpad plamki żółtej prowadzi w końcu do utraty widzenia centralnego i może wystąpić w jednym oku lub w obu oczach jednocześnie. Chociaż AMD nie prowadzi do całkowitej ślepoty, jakość widzenia ulega znacznemu pogorszeniu, co prowadzi do zjawiska określanego jako "słabe widzenie". Utrata widzenia centralnego może przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak prowadzenie samochodu, czytanie, pisanie, gotowanie, a nawet rozpoznawanie twarzy przyjaciół i rodziny. Dobra wiadomość jest taka, że obecnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń wspomagających widzenie, które mogą pomóc w wykonywaniu tych zadań.

Istnieją dwa rodzaje AMD: mokra i sucha.

Suche AMD jest najczęstszą postacią tej choroby. Charakteryzuje się niewyraźnym widzeniem centralnym lub martwymi punktami, ponieważ plamka żółtawa zaczyna się pogarszać. Sucha postać AMD jest mniej poważna niż postać mokra, ale może szybko przekształcić się w postać mokrą. Mokra postać AMD występuje, gdy nieprawidłowe naczynia krwionośne zaczynają rosnąć pod siatkówką i przeciekają płyn oraz krew do plamki żółtej, powodując zaburzenia widzenia. Mokre AMD może powodować trwałe blizny, jeśli nie jest szybko leczone, dlatego każde nagłe zamazanie widzenia powinno być natychmiast ocenione, zwłaszcza jeśli dana osoba wie, że ma AMD.

Co powoduje AMD i jak można temu zapobiec?

Podstawowym czynnikiem ryzyka wystąpienia AMD jest wiek, zwłaszcza po 50. roku życia. Kobiety rasy kaukaskiej są najczęstszą grupą demograficzną, u której występuje ta choroba oczu. Dużą rolę odgrywa wywiad rodzinny oraz jaśniejszy kolor włosów, skóry i oczu. Wykazano jednak, że kilka czynników związanych ze stylem życia może powodować nasilenie rozwoju AMD; istnieją więc sposoby zmniejszenia ryzyka, nawet jeśli masz predyspozycje genetyczne.

W rzeczywistości większość czynników ryzyka, które można kontrolować, stanowi ogólne zagrożenie dla zdrowia, które powoduje wiele problemów zdrowotnych, a zatem zajęcie się nimi poprawi Twój ogólny stan zdrowia i samopoczucie, a także ochroni Twoje oczy i wzrok przed AMD. Oto 6 sposobów zapobiegania AMD i związanej z nim utracie wzroku:

Rzuć palenie

Wykazano, że palenie, a nawet mieszkanie z osobą palącą, znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na AMD - od 2 do 5 razy w porównaniu z osobami niepalącymi! Jeśli ryzyko zachorowania na AMD jest dziedziczne, palenie tytoniu jeszcze bardziej zwiększa to ryzyko.

Aktywność fizyczna

Badania wykazują, że otyłość i siedzący tryb życia zwiększają ryzyko wystąpienia zaawansowanego zwyrodnienia plamki żółtej, które prowadzi do znacznej utraty wzroku. Utrzymywanie zdrowej wagi i aktywność fizyczna mogą zmniejszyć to ryzyko. Może to być tak proste, jak regularne spacery, co najmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut.

Kontroluj ciśnienie krwi

Ponieważ oko zawiera wiele maleńkich naczyń krwionośnych, wysokie ciśnienie krwi może mieć poważny wpływ na zdrowie Twoich oczu. Kontroluj ciśnienie krwi u swojego lekarza i stosuj się do wszelkich zaleceń lekarskich dotyczących obniżenia ciśnienia, niezależnie od tego, czy obejmują one dietę, ćwiczenia fizyczne czy leki.

Wybierz zdrową dietę

Wykazano, że dieta bogata w antyoksydanty chroni przed AMD. Przeciwutleniacze znajdują się w dużej ilości w ciemnozielonych warzywach liściastych, takich jak szpinak, brokuły, jarmuż i kapusta włoska, a także w pomarańczowych owocach i warzywach, takich jak papryka, pomarańcze, mango i kantalupa. Spożywanie szerokiej gamy świeżych owoców i warzyw, 5-9 porcji dziennie, a także ryb zawierających kwasy Omega-3 oraz unikanie cukru i przetworzonej żywności pomoże utrzymać organizm w zdrowiu na wiele sposobów, w tym zmniejszyć ryzyko wystąpienia AMD.

Stosuj ochronę przed promieniowaniem UV i światłem niebieskim

Długotrwała ekspozycja na promienie UV pochodzące ze słońca i niebieskie światło (pochodzące m.in. z urządzeń cyfrowych) ma związek z AMD. Upewnij się, że nosisz okulary przeciwsłoneczne za każdym razem, gdy jesteś wystawiony na działanie promieni słonecznych, a podczas długotrwałego korzystania z urządzeń cyfrowych lub komputera zakładaj okulary blokujące światło niebieskie.

Przyjmowanie suplementów

Wykazano, że niektóre suplementy diety spowalniają rozwój AMD i towarzyszącą mu utratę wzroku. Ta formuła suplementów została opracowana na podstawie 10-letniego badania 3500 osób z AMD, zwanego badaniem AREDS (Age-Related Eye Disease Study) i jego następcy AREDS2. Nie zaleca się przyjmowania suplementów jako środka zapobiegawczego, a raczej tylko w przypadku zdiagnozowania u Ciebie średnio zaawansowanego lub zaawansowanego AMD.

Podczas corocznego kompleksowego badania wzroku okulista wykrywa wczesne objawy AMD i zaleca leczenie w przypadku ich wykrycia. Jeśli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka - ze względu na wiek lub historię chorób w rodzinie - konieczne mogą być dodatkowe badania.

AMD może być wyniszczającą chorobą. Jeśli wiesz, że jesteś w grupie ryzyka, warto zrobić wszystko, co możliwe, aby zapobiec chorobie i związanej z nią utracie wzroku. Poświęć czas na zrozumienie AMD i zrób wszystko, aby zmniejszyć swoje szanse na poznanie jej skutków z pierwszej ręki.